گلیوم ساقه مغز و راههای درمانعمل های جراحیعمل مغز - brain surgery

گلیوم ساقه مغز و راههای درمان

گلیوم ساقه مغز چیست؟

گلیوم تومور ساقه مغز، تومورهایی هستند که در ناحیه‌ای از مغز به نام ساقه مغزی ایجاد می‌شوند. ساقه مغزی نخاع را به مغز متصل می‌کند و در پایین‌ترین قسمت مغز، دقیقاً بالای گردن قرار دارد.

گلیوم ساقه مغز در کودکان

گلیوم ساقه مغز تقریبا به طور انحصاری در کودکان رخ می‌دهد، حدود 10 تا 20 درصد از تومورهای مغزی کودکان و معمولا کودکان در حدود سن 5 تا 10 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گلیوم ساقه مغز در دوران کودکی بیماریی است که در آن سلول‌های خوش‌خیم (غیرسرطانی) و بدخیم (سرطانی) در بافت‌های ساقه مغز تشکیل می‌شوند. این تومور ممکن است در کودکان با علائمی از قبیل تشنج ،اختلال در رشد و تغییرات شخصیتی همراه می باشد.

 گلیوم ساقه مغز

انواع گلیوم ساقه مغز

گلیوم متمرکزیا درجه پایین

این تومور همان طور که از نامش مشخص است در یک ناحیه بروز می کند و یا در بخش کوچکی از ساقه مغزی قرار دارد. این تومور عموما خوش خیم هستند و احتمال هجوم آن به دیگر نقاط مفز بسیار کم است.

گلیوم منتشره مغز

این تومور بیشتر به عنوان یک تومور درجه بالا محسوب می شود و بسیارجدی و تهاجمی می باشد و اغلب در کل ساقه ی مغز و دیگر قسمت های مغز گسترش می یابد.

دلایل تشکیل گلیوم ساقه مغز

تاکنون علت دقیق تومور ساقه مغز مشخص نشده است. اما داشتن اختلالات ژنتیکی خاص مانند نوروفیبروماتوز نوع یک یکی از عوامل خطر احتمالی برای این نوع از تومور می باشد.

گلیوم ساقه مغز

علائم گلیوم ساقه مغز

علائم گلیوم ساقه مغز بسته به موقعیت تومور و نوع آن در هر فردی متفاوت خواهد بود.

 • اختلالاتی درحرکت دادن چشم همچون نگاه کردن به اطراف
 • افتادگی پلک و دوبینی وتاری دید
 • ضعف عضلات صورت
 • اختلال در بلع وبازکردن دهان در هنگام غذا خوردن
 • اختلال در راه رفتن
 • ضعف دست وپا
 • اختلال در حفظ تعادل و ایستادن
 • سردرد و حالت تهوع و استفراغ

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

تشخیص گلیوم ساقه مغزی

تشخیص بوسیله یک معاینه كامل عصبی انجام خواهد گرفت و انجام تصویربرداری هایی از قبیل یک سی‌تی‌اسکن (توموگرافی کامپیوتری)، ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا احتمالاً هر دو). این بررسی‌ها به پزشك اجازه می‌دهد تا درون مغز را مشاهده كرده و نواحی غیرطبیعی را شناسایی كند.

درمان گلیوم ساقه مغز

سه نوع درمان برای این نوع بیماری استفاده می‌شوند. بسته به نیازهای بیمار، ممکن است بیش از یک روش درمانی استفاده شود. پزشکان متخصص با همکاری یکدیگر، بهترین راه درمانی را برای افراد مبتلا به گلیومای ساقه مغز ارائه می دهند.روش های درمانی عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

گلیوم ساقه مغز

جراحی گلیوم ساقه مغز

جراحی تومور ساقه مغزی زمانی کاربرد خواهد داشت که تومور از نوع متمرکز باشد و بدین وسیله بتواند، تومور را بدون آسیب رساندن به مغز بردارد. عمل جراحی مغز عموما همراه با رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و یا هردو انجام می‌گیرد.

پرتودرمانی گلیوم ساقه مغز

رادیوتراپی یا پرتودرمانی یکی از راههای درمان بیماری سرطان می باشد. در این روش از اشعه پر انرژی ایکس یا سایر انواع اشعه‌های دیگر برای رادیوتراپی استفاده می‌شود، به این صورت که اشعه باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود و یا از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

شیمی درمانی گلیوم ساقه مغز

در شیمی درمان از داروها جهت متوقف کردن رشد سلول های سرطانی استفاده می شود. از شیمی درمانی برای درمان اغلب سرطان استفاده می شود.

تارگت تراپی گلیوم ساقه مغزی

تارگت تراپی نوعی درمان هدفمند می باشد که در این روش از داروها یا مواد دیگر برای شناسایی و حمله به سلول‌های خاص سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول های طبیعی استفاده می‌کند. از این روش برای درمان گلیوماهای ساقه مغزی متمرکزی که نمیتوان با استفاده از جراحی برطرف شوند بکار می رود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر علیرضا شیخی
  شماره تماس