جراحی کیفوپلاستی و عمل تزریق سیمان

جراحی کیفوپلاستی و عمل تزریق سیمان

جراحی کیفوپلاستی چیست؟

در افراد مسن به دلیل پوکی اسخوان مهره های ستون فقرات ممکن است با کوچک ترین فشار یا ضربه دچار شکستگی شوند که همراه با درد شدید خواهد بود. یکی از روشهای درمان در این افراد که عمدتا مسن هستند وتحمل جراحی طولانی مدت بازرا ندارند جراحی کیفوپلاستی می باشد در این روشها بیمار تحت بی حسی موضعی ونه بیهوشی عمومی وبا کمک دستگاه رادیولوژی بدون برش پوست وبا تزریق سیمان انجام می گیرد.

نحوه انجام جراحی کیفوپلاستی

در روش جراحی کیفوپلاستی،جراح سوزن باریک و بلندی را از راه دهانه ها و سوراخ های ایجاد شده در طرفین ستون فقرات وارد می کند.
به این صورت که بیمار بیهوش شده و به شکم بر روی تخت جراحی خوابانده میشود. سپس جراح با کمک فلوروسکوپ (نوعی دستگاه تصویربرداری کامپیوتری در اطاق عمل که تصاویر تهیه شده را بر روی مانیتور نشان میدهد) و از طریق شکاف پوستی کوچکی در پشت کمر سرمته بلندی را به درون جسم مهره میفرستد.

پس از خارج کردن سرمته لوله خاصی که روی آن بالون کوچکی قرار دارد را از طریق سوراخ ایجاد شده به درون جسم مهره فرستاده و بالون را با هوا باد میکند. با اتساع بالون جسم مهره دوباره شکل اولیه خود را بدست میاورد. پس از آن جراح باد بالون را خالی کرده و آن را از مهره خارج میکند و از طریق همان سوراخ ایجاد شده، ماده خاصی به نام سیمان استخوانی را که به شکل خمیر است به درون حفره ای که با اتساع بالون در جسم مهره ایجاد شده میفرستد. این سیمان استخوان را در عرض چند دقیقه سفت و سخت کرده، وسبب بازسازی مهره های شکسته شده می شود.

کیفوپلاستی

کاربرد کایفوپلاستی

کایفوپلاستی عمل کم تهاجمی که معمولا جهت درمان شکستگی ناشی از فشردگی مهره های ستون فقرات انجام می شود. به وسیله این روش میتوان ، قدرت و اندازه ستون فقرات و یا مهره ی شکسته را بازسازی کرد.
همچنین افرادی که به هر دلیل قادر به انجام عمل جراحی نیستند.در این حالت این عمل جراحی برایشان کاربرد دارد.البته این نکته را باید اشاره کرد که کایفوپلاستی برای درمان شکستگی های کهنه کمر کاربرد ندارد.
همچنین از این روش میتوان برای درمان ،کیفوز(کیفوز به معنای افزایش قوس ستون فقران سینه ای به سمت جلو است)وفرم کوهان مانند ستون فقرات بکار می رود.

مزایای کایفوپلاستی

-عدم نیاز به بیهوشی عمومی
-عدم نیاز به بستری شدن طولانی در بیمارستان
-از بین رفتن سریع درد در مدت کوتاه
-بازگشت سریع به انجام فعالیت های روزمره

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

کیفوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی کایفوپلاستی

-بیمار بعد از عمل به بخش ریکاوری منتقل میشود، فشار خون، ضربان قلب و تنفس وی تحت نظر گرفته میشود و درد وی تسکین داده میشود. بیمار تا یک ساعت بعد ازعمل باید همچنان روی تخت بخوابد، بعد از یک ساعت میتواند بنشیند و بعد از دو ساعت می تواند بلند شود و راه برود. اکثر بیماران یک شب در بیمارستان تحت نظر گرفته میشوند و صبح روز بعد مرخص میشوند. البته برخی بیماران همان روز مرخص میشوند.
-بیمار جهت کنترل دردبعد از جراحی میتواند از داروهای مسکن استفاده کند.
-توصیه می شود جلوگیری از یبوست دراین دوران آب فراوان بنوشید و ازغذاهایی سرشار از فیبراستفاده نمایید.
-تا 24 ساعت بعد از جراحی به خودتان فشار نیاورید و فعالیت های معمول زندگی را به تدریج از سر بگیرید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

تماس با ما

  • شماره تماس های ما02833229886 09379033165
  • آدرس مطب آدرس: قزوین چهاراه بوعلی ، بن بست ساحل ، ساختمان پزشکان عرفان
دکترعلیرضا شیخی
شماره تماس