درمان لغزندگی مهره های کمرعمل ستون فقرات - spinal surgery

درمان لغزندگی مهره های کمر

لغزندگی مهره ها

مهره های ستون فقرات عموما حالت مکعبی و شکل پایدار دارند،که برروی هم قرارگرفته اند.در صورتی که هریک از این مهره دچار اختلال شود وازمحل خود خارج شده و به زیر مهره پایینی خودقرارگیرد در این صورت عارضه لغزندگی مهره ها ایجاد می شود.این اختلال عموما در افراد بالای 50سال و بیشتر دراثر آرتروز و سائیدگی ایجاد می شود.

درمان لغزندگی مهره

پزشک ابتدا پس از تشخیص بیماری ونوع لغزندگی،روند درمان را برای بیمار طی می کند.از جمله این اقدامات عبارتند از :

درمان محافظه کارانه

-استراحت کردن

-دوری از انجام فعالیت هایی همچون بلند کردن اشیاء وخم شدن

-اجتناب ازورزش کردن برای مدت کوتاهی

درمان لغزندگی مهره ها

درمان بوسیله ورزش

پزشک ممکن است برخی حرکات را به شما آموزش دهد که بوسیله آن بتوان عضلات اطراف ستون فقرات ومهره ها آن را تقویت کنید.به این سبب دردهای حاصل از بیرون زدگی را نیز تسکین دهید.

فیزیوتراپی

شامل انجام نرمش هایی است که برای افزایش قدرت انعطاف ستون مهره و افزایش قدرت عضلات شکم و عضلات اطراف ستون مهره می باشد. 

استفاده ازکمربند های طبی ویا شکم بند طبی

شکم‌بند طبی از جنس پارچه‌ای نرم ساخته می‌شود و ممکن است شامل پل‌های محکمی نیز باشد.در برخی مواقع استفاده از یک بریس یا شکم‌بند طبی برای نگه‌داشتن بهتر کمر مفید خواهد بود. این تکیه‌گاه می‌تواند اسپاسم و درد عضلات را نیز کاهش دهد.

کمرند طبی در کمردرد

 

ماساژ درمانی

بوسیله ماساژ میتوان گرفتگی و کشش مزمن عضلانی را کاهش داد. اگر ماساژ توسط فرد خبره ومتخصص ماساژ درمانی انجام گیرد،میتواند کارساز باشد ودر روند درمان کمک بسیاری کند.

مصرف دارو

جهت کاهش درد ناشی از این عارضه،مصرف داروهای مسکن کمک بسیاری در تسکین این بیماری خواهد کرد. اما برای برطرف کردن علائم این عارضه در دراز مدت اثری ندارند.

داروهای ضدالتهاب جهت کاهش ورم و التهاب نیز بکار می رود.در صورت تاثیرگذار نبودن داروهای مسکن و ضدالتهاب ،پزشک متخصص ممکن برخی داروهای شل کننده عضلات نیز تجویز کند.

اما مصرف دارو برای درمان چنین عارضه به تنهایی کارساز نیست.

استفاده از یخ وکیسه آب گرم جهت تسکین درد

معمولا این روش بعد از بروز درد توصیه می شود.از یخ جهت تسکین درد و از گرما جهت شل کردن وگرفتگی عضلات استفاده می شود.

جراحی لغزندگی  مهره های کمری

جراحی لغزندگی مهره های کمر

معمولا تمام روش هایی که در قسمت بالا به آن اشاره شده نمیتواند درجه سرخوردگی را کاهش دهد وجهت درمان سرخوردگی با گرید بالاتر حتما باید ازروش های جراحی استفاده کرد تا بتوان به بهبودی کاملی دست پیدا کرد.نوع جراحی، بسته به درجه لغزندگی متفاوت است وبه دو صورت جراحی باز و بسته انجام می گیرد.جراحی بسته عموما برای درمان لغزندگی با درجه دوم وسوم کاربرد دارد.

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

جراحی بسته

تزریق استروئید در فضای اپیدورال:

دراین روش جهت کاهش تورم والتهاب عصبی یک عامل ضد درد و بی حس کننده و داروی کورتیکواستروئید به فضای ستون فقرات تزریق می کنند.

تزریق در مفصل فاست:

مفاصل فاست، مفاصل کوچکی در سمت بالایی و پایینی مهره ها در ستون فقرات هستند که سبب حفظ پایداری ستون فقرات می شوند.این نوع مفاصل درکمردرد،درمعرض التهاب می باشدوسبب فشار آمدن به ستون فقرات می گردد.

جهت انجام این تزریق، کورتیکواستروئید به همراه یک داروی ضد درد وبی حس کننده را به مفصل فاست یا کپسول مفصل ویا اطراف مفصل تزریق می کنند.

تزریق در مفصل برای درمان لغزندگی مهره

اوزون تراپی

اوزون گاز بیرنگ،و به طورعادی در اتمسفر وجود دارد.تزریق اوزون عموما بی خطر شمرده می شودو جهت درمان بسیاری از بیماری های از قبیل دیسک کمر و...کاربردارد.

این روش درمان همچنین برای بیمارانی که از درد پایین کمرو سرخوردگی درجه دوم و سوم رنج می‌برند، توصیه می‌شود.

جراحی باز

بیماران که علائم این عارضه درآنها خیلی زیاد است ومبتلا به سرخوردگی مهره درجه 5می باشند؛در این صورت انجام عمل جراحی  باز برای اینگونه افراد توصیه می شود تا فرد بتواند به بهبودی کاملی دست پیدا کند.

ویدیو نحوه انجام این جراحی درسایت دکتر علیرضا شیخی به طور کامل نمایش داده شده است.

راههای پیشگیری از لغزندگی مهره ها

چنین بیمارانی با رعایت اصول استفاده صحیح از کمروستون فقرات وخودداری از انجام حرکات ورزشی همچون ژیمناستیک و فوتبال که فشار بسیاربر مهره های کمروارد می کند میتوانند از بروز چنین عارضه ای جلوگیری کنند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس