درمان دیسک با تزریق دیسکوژلعمل ستون فقرات - spinal surgeryعمل دیسک کمرعمل دیسک گردن - Cervical Disk herniation Surgery

درمان دیسک با تزریق دیسکوژل

درمان دیسک بین مهره ای

دیسک بین مهره ای دارای یک بخش مرکزی که هسته دیسک را احاطه کرده و آن را نوکلئوس می نامند و بخشی که هسته را در برمی گیرد دیواره یا آنولوس می نامند.در صورتی که دیواره آنولوس به هر دلیل آسیب ببیند سبب خارج شدن محتوای داخل دیسک خواهد شد و بدین سبب به ستون فقرات فشار می آورد وموجب درد در ناحیه کمر خواهد شد.برای درمان این نوع بیرون زدگی دیسک از روش درمانی مختلفی همچون جراحی، لیزر درمانی ودرمان های فیزیکی و... استفاده می شود.از روش های نوین درمان فتق دیسک می توان به تزریق دیسکوژل اشاره کرد.

دیسکوژل چیست؟

دیسکوژِل یک ایمپلنت ژله ای است که نسبت به اشعه ایکس نفوذ ناپذیر بوده و بر پایه الکل و محصولات سلولزی و تنگستن است. بصورت ژل در آمده است و تزریق آن به داخل دیسک سبب ایجاد تغییرات مولکولی در داخل دیسک میگردد. الکل موجود در این ترکیب به عنوان یکی از قدیمی ترین روشهای درمان دیسک مطرح گردیده است. روشهای قدیمی که در آنها از الکل مایع استفاده می شد به علت آسیبی که نشت احتمالی الکل به داخل نخاع بر بافتهای عصبی وارد می کرد منسوخ گردید و استفاده از الکل در دیسکوژل به صورت ترکیب ژله ای سبب مهار خروج این ماده از فضای دیسک پس از تزریق می گردد. خصوصیت شیمیایی الکل تزریق شده به داخل دیسک سبب تغییر در ساختار مولکولی ماده داخل دیسک و کاهش آب داخل دیسک شده و فشار داخل دیسک کاهش می یابد. در واقع دیسکوژل یک ماده بی‌خطر از جنس الکل است که در فضای دیسک تزریق می‌شود و بعد از تزریق سفت و حالتی پنبه‌ای پیدا می‌کند.

دیسکوژل

نحوه عمل دیسکوژل

عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بخش رادیولوژی مداخله ای مرکز فراپرتو ، بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می گردد. این کارتوسط دستگاه فلوروسکوپی انجام میگردد.

دیسکوژل در چه مواردی کاربر دارد؟

دیسکوژل سبب بسته شدن منافذ بخش های پاره شده می شود و بدین سبب پس ازبسته شدن منافذ از ریخته شدن مواد التهابی برروی ستون فقرات جلوگیری می کند.
دیسکوژل در مواردی که محتویات دیسک پاره شده و در کانال نخاعی ریخته است یا بیمار علایم حرکتی شامل ضعف عضلانی دارد، به هیچ وجه کاربردی ندارد و در واقع نوعی روش بهبود درد است که فقط برای بیمارانی که دیسک برجسته دارند و به درمان های طبی و فیزیوتراپی پاسخ نداده اند، کاربرد دارد.
همچنین برای بیمارانی که به دلایل بیمارهای زمینه ای تمایلی به عمل جراحی ندارند و بیهوشی برایشان خطرناک است نیز استفاده می شود.

دیسکوژل

دوره نقاهت پس از تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل یک روش امن و کم خطر می باشد که بیمار پس از سه تا شش هفته بعد از تزریق دیسکوژل،درد حاصل از دیسک بهبود می یابد.

مزایای تزریق دیسکوژل

عمل جراحی بسته یک روزه وبدون خونریزی و فاقد زخم پس ازعمل
عمل تحت هوشبری موضعی
زمان ریکاوری و نقاهت بسیار کوتاه
دارای حداقل عوارض جانبی
بدون بازگشت پذیری مجدد دیسک

جدیدترین مقالات:

جراحی تومورهای مغز

دیسکوژل

معایب تزریق دیسکوژل

از مهم ترین معایب این روش درمان میتوان به هزینه بالای عمل و هزینه بالای داروی دیسکوژل اشاره کرد.
همچنین این روش برای درمان دیسک پاره شده کاربرد ندارد به نوعی می توان گفت یک روش تسکین درد می باشد که در بیمارانی که دیسک برجسته نه پاره شده دارند کاربرد دارد.

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس