بارداری بعد از جراحی دیسک کمرعمل ستون فقرات - spinal surgeryعمل دیسک کمربیماری های ستون فقراتپیشگیری از بیماری های ستون فقرات

بارداری بعد از جراحی دیسک کمر

یکی از سوالات شایعی که اکثر توسط بانوان پس از جراحی بیماری های ستون فقرات شامل دیسک های ساده و یا پیچیده و سرخوردگی مهره که همواره همراه با تعبیه پلاتین است پرسیده می شود امکان بارداری و احتمال عود علائم با بارداری می باشد در پاسخ این بیماران عزیز باید گفت که اگر جراحی به روش باز انجام شده و کلیه مواد دیسک زیر دید مستقیم جراح خارج شود هیچگونه احتمال عودی در منطقه جراحی شده در آینده وجود ندارد،لذا بارداری برای این بیماران کاملا بی خطر و بی عارضه بوده و دردهای احساس شده در ناحیه کمر اصولا به دلیل افزایش وزن حین بارداری است و پس از خاتمه بارداری به بهبودی منجر خواهد شد .

خطرات دیسک کمر در بارداری

دیسک های کمری ساده که به فرم تورم یا بیرون زدگی خفیف می باشند خطری در بارداری ایجاد نمی کنند ولیکن دیسک های کاملا بیرون زده که منجر به درد تیرکشنده به پاها و خواب رفتگی انگشتان می شوند دربارداری خطرناکتر شده و احتمال ایجاد عوارض دائمی دارند.

علائم دیسک کمر دروران بارداری

یکی از مهمترین علائم دیسک کمر در دوران بارداری درد شدید و تریر کشیدن است که از پایین ستون فقرات آغار می شود و لگن و شت ساق های پا را نیرز درگیر می کند و پاعث کشش پشت ساق های پا می شود ، درد دیسک کمر درد دوران بارداری می تواند به اندازه ای بالا باشد که مادر توان را رفتن نداشته باشد و در این شرایط مادر با مشکل اضافه وزن روبه رو می شود و این عمر باعث می شود که فشار زیادی به دیسک وارد شود.

دیسک کمر در بارداری

توصیه هایی به مادران باردار که به مشکل دیسک کمر مبتلا هستند

مراعات کردن و نیاوردن فشار به کمر خود در دوران باردار حائز اهمیت است و خانم هایی باردار باید حتما رعایت کنند. با وجود دیسک کمر در دوران بارداری بهتر است ورزش های مورد تایید پزشک خود را انجام دهید شما می توانید با انجام ورزش های کمر تایید شده توسط پزشک خود می توانید عضله های اطراف ستون فقرات را تقویت کنیم و با تقویت این عضلات می توانیم فشار دیسک کمر را کاهش دهیم .

انجام ورزش برای دیسک کمر در بارداری

 

چگونگی بدنیا آوردن نوزاد خود

در دوران دیسک کمر باید به دستور پزشک توجه کنیم و نوع  به دنیا آوردن نورزاد خود را به پزشک پسپاریم و به دستورات پزشک عمل کنیم. البته لازم به ذکر است که نوع زایمان در هفته آخر بارداری مشخص می شود و معمولا در شرایط دیسک کمر سزارین توصیه می شود.

 

کفش مناسب 

یکی از موثرترین کار برای کم کردن درد و یا مبتلا نشدن به دیسک کمر در درون بارداری انتخاب کفش مناسب است که می تواند برای بدن و کمر مفید باشد و دیسک کمر شما را خوب کند .

البته اگر با انجام این نکات کمر درد شما کاهش نیافت به پزشک مراجعه کنید و حتما از خود درمانی خوداری کنید ، و با دستورات پزشک پیش بروید.

کفش مناسب برای دیسک کمر در بارداری

نحویه خوابیدن در دوران دیسک کمر در بارداری

به پهلو بخوابید و یک بالشت بین زانو خود قرار دهید

اگر در حالت صاف خوابیده به پشت احساس ناراحتی کردید، سعی کنید به سمت دیگر خود بخوابید.

به شانه راست و چپ خود نیز اجازه دهید که با تشک ، همرادیگر قسمت های بدن تماس داشته باشد و سپس یک بالشت بین زانو های خو قرار دهید اگر بین کمو و دشک ما فاصله  وجود ، از یک بالشت کوچک نیز استفاده کنید

چه از یک بالشتت و چه از دو بالشتت استفاده کنید، حتما باید همیشه به یک طرف بخوابید. انجام بسیاری از موارد باعث بروز مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلات و حتی اسکولیوز می شود.

نحویه خوابیدن در دوران دیسک کمر در بارداری

دیسک کمر و سزارین

جهت بیماران مبتلا به دیسک های کمری شدید که اصطلاحا نوع بیرون زده نامیده می شوند بهتر است از زایمان به روش سزارین استفاده شود .

دیسک کمر در دوران بارداری

دیسک های کمری ساده با بارداری معمولا مختصرا بدتر شده و پس از پایان زایمان و بازگشت مادر به وزن طبیعی معمولا علائم التیام حاصل خواهد شد ولیکن دیسک های کمری شدید و بیرون زده احتمال ایجاد عوارض حتی فلج اندام خواند داشت.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  1. زهرا

    با سلام میشه لطف کنید تو ضیحات بیشتری درباره زنانی که جراحی ستون فقرات بدلیل لغزندگی مهره داشته اند و پلاتین دارند و بعد از جراحی قصد بار داری داشته باشند بدهید که ایا بعد از بارداری احتیاج به جراحی دوباره کمر پیدا میکنند ؟و یا اینکه احتمال کج شدن پلاتینها وجود دارد ؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

    1. دکتر امین جواهری

      سلام اين بيماري در خانمها شايع هست ،بعد جراحي براحتي امكان بارداري وجود دارد،نيازي به جراحي مجدد كمر نيست و پلاتين مرغوب كج نميشود متشكرم

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر علیرضا شیخی
شماره تماس