ملاحظات جراحی ستون فقرات سرپاییعمل های جراحیعمل ستون فقرات - spinal surgery

ملاحظات جراحی ستون فقرات سرپایی

تعداد روشهای جراحی ستون فقرات که اکنون بصورت سرپایی انجام می شود ، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است ، به این معنی که بیمار در همان روز جراحی به خانه می رود و حتی یک شب هم در بیمارستان نمی ماند.

در دهه گذشته ، این تغییر در انجام جراحی ستون فقرات در شرایط سرپایی چشمگیر بوده است. سی سال پیش ، تقریباً همه جراحی ها در بیمارستان روی افرادی که به عنوان بیمار پذیرش و بستری شده بودند ، انجام می شد.

با گذشت زمان ، تکنیک های جراحی تکامل یافته و نگرانی های مربوط به ایمنی برطرف شده اند. اکنون ، متخصصان جراحی پیش بینی می کنند که 50 درصد از کل جراحی های ستون فقرات طی 5 سال آینده به صورت سرپایی انجام شود.

مزایای احتمالی جراحی ستون فقرات به صورت سرپایی

چندین مزیت بالقوه در جراحی سرپایی وجود دارد ، به عنوان مثال:
•    به نظر بسیاری از بیماران بهبودی در خانه تجربه راحت تر و رضایت بخش تری است
•    هزینه کاهش می یابد زیرا بستری در بیمارستان هزینه قابل توجهی دارد. این عامل بسته به میزان پرداخت هزینه توسط شرکت بیمه بیمار از اهمیت بیشتری برخوردار می شود
•    احتمال عفونت به طور معمول در خانه نسبت به بیمارستان کمتر است

حمایت از این روند به سمت انجام بیشتر جراحی های سرپایی، رشد مراکز جراحی سرپایی (ASC) است که حول محور جراحی هایی که به صورت سرپایی انجام می شوند، ایجاد و سازماندهی می شوند. به عنوان مثال برخی از مراکز جراحی سرپایی دارای نوعی خدمات دربان هستند که شامل خدماتی مانند حمل و نقل از مراکز جراحی سرپایی به منزل یا محل اقامت بیمار ، مراجعه پرستار برای مراقبت های بعدی و ... است.

جراحی ستون فقرات سرپایی

افراد ایده آل برای جراحی سرپایی ستون فقرات

شناسایی افرادی که کاندیداهای خوبی برای جراحی سرپایی هستند ، عوامل زیادی را در بر می گیرد. اساساً ، علت بیماری باید به خوبی مشخص شده باشد و بیمار با وجود روش های درمانی غیر جراحی معقول ، هیچ بهبودی را مشاهده نکرده باشد.

در صورت تحقق آن شرایط ، کاندیدای ایده آل باید شرایط زیر را داشته باشد:
•    هیچ بیماری پزشکی دیگری نداشته باشد
•    دارای وزن طبیعی باشد (شاخص توده بدن یا BMI ، کمتر از 35)
•    در خانه از حمایت خانوادگی یا اجتماعی کافی برخوردار باشد
•    با وجود استراتژی های منطقی تسکین درد ، انتظار واقع بینانه ای از درد و ناراحتی داردداشته باشد

همه افراد کاندیدای ایده آل جراحی سرپایی نیستند و هر عامل خطر اضافی باید قبل از انجام جراحی سرپایی در ستون فقرات سنجیده شود.

 

منبع
 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس