جراحی دیسک کمر (Lumbar Spine Surgery)عمل های جراحیعمل ستون فقرات - spinal surgeryعمل دیسک کمر

جراحی دیسک کمر (Lumbar Spine Surgery)

فتق دیسک کمر

بیرون زدگی دیسک کمر از علت شایع و مهم وجود کمردرد و دردهای سیاتیکی است، اگر بیماری به درمان‌های ساده مانند درمان دارویی، ورزش و استراحت پاسخ ندهد و دچار درد شدید و مقاوم به درمان های طبی باشد انجام عمل جراحی را به عنوان گزینه آخر و قطعی درمان مطرح می‌گردد.

انواع روش های جراحی دیسک کمر

جراحی های دیسک کمر به دو نوع عمل جراحی باز و عمل جراحی بسته تقسیم بندی می شوند که امروزه با پیشرفت فناوری پزشکی عمل جراحی بسته پیشرفت بسزایی داشته و خود شامل عمل های متنوعی است که به انواع متعددی تقسیم بندی می شوند.

جراحی دیسک

عمل جراحی باز

از دیر باز تاکنون درمان جراحی باز مناسبترین و قطعی ترین راه برای درمان دیسک کمر بوده است باوجود روش های نوین درمان دیسک کمر ،اما همچنان در برخی افراد که بیماریشان از شدت بالایی برخوردار است توصیه اول جراح متخصص مغز و اعصاب عمل باز دیسک کمر می باشد.این عمل ممکن دو تا ده ها ساعت به طول بانجامد این عمل به دلیل تهاجمی بودن نیاز به مراقبت های بیشتری خواهد داشت. 

جراحی بسته دیسک کمر

انجام عمل‌های بسته بدون نیاز به جراحی باز وکمتر تهاجمی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی به عنوان گزینه درمانی جدید و موثری جایگزین بسیاری از عمل‌های جراحی غیرضروری شده‌اند.
از مزیت های این روش ها میتوان به بهبودی سریع بیماران اشاره کرد ،که این عمل ها عبارتند از:

جراحی آندوسکوپیک دیسک کمر

این روش جراحی نسبت به روش جراحی باز از تهاجم کمتر برخوردار است و زخم بیمار زودتر بهبود می یابد .این عمل جراحی به این صورت انجام می گیرد که جراح با ایجاد برش کوچکی در ناحیه ستون فقرات اقدام به درمان این بیماری می کند.

جراحی بسته دکمپرسور دیسک کمر

این جراحی توسط دستگاه دکمپرسور انجام شده که این دستگاه همانند سوزنی است که به داخل دیسک فرستاده شده و از طریق یک میکروموتور قسمت های داخلی دیسک خرد شده و از طریق این لوله به بیرون بدن فرستاده می شوند.

جراحی دیسک کمر

جراحی بسته نوکلئوتومی دیسک کمر

این جراحی توسط دستگاه نوکلئوتوم انجام میگیرد. در این روش لوله باریک دستگاه را وارد ناحیه میانی دیسک کرده و با فشار آب دیسک را خشک و از بدن خارج می کنند.انداره لوله از دستگاه دکمپرسور بیشتر بوده و حجم تخلیه شده آن نیز بیشتر می باشد.

تزریق دیسکوژل به دیسک کمر

تزریق دیسکوژل از روش های درمانی جدید دیسک کمر می باشد که در این روش با تزریق ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک، سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک می گردد.

جراحی بسته نوکلئوپلاستی دیسک کمر

این روش بوسیله دستگاه کوبلیشن انجام می گردد و جایگزین جراحی معمولی دیسک کمر شده است. در این روش درمان دیسک کمر سوزن نازکی از کنار ستون فقرات وارد دیسک می شود و توسط امواج رادیو فرکانسی RF تبخیر می شود و به این صورت سبب کاهش فشار داخلی دیسک و ورم دیسک می گردد.

جراحی بسته دیسک کمر بوسیله لیزر

جراحی لیزری دیسک کمر به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طول این عمل، سوزن باریکی به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپ) وارد دیسک برجسته می‌شود. فیبر نوری داخل سوزن قرار داده می‌شود و انرژی لیزر منتقل شده از طریق فیبر، بخش بسیار کوچکی از مرکز دیسک را بخار می‌کند. در نتیجه خلاء جزیی ایجاد می‌شود که فتق را از ریشه عصب دور می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

 جراحی دیسک کمر

مقالات خواندنی:

جراحی بیرون زدگی دیسک کمر

مراقبت های پس از عمل دیسک کمر

قبل از هر چیزی این نکته را باید اشاره کرد که در صورت بروز هر گونه علائم مربوطه به عفونت نظیر، تب، قرمزی، محل زخم، ترشح از محل بخیه ها و تورم و سفت شدن محل زخم، و زیاد شدن درد به پزشک خود اطلاع دهید.
از رانندگی، ایستادن و نشستن به مدت طولانی، پس از عمل جراحی خودداری نمائید.
از بلند کردن اشیا سنگین ،بالار فتن از پله ها،انجام فعالیت های بدنی سنگین و ورزش های سنگین تا شش ماه پس از عمل خودداری کنید.
در موقع خواب از تشک های استاندارد و سفت استفاده کنید.

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس