آیا سیاتیک باعث درد زانو می شود؟بیماری های نخاعی

آیا سیاتیک باعث درد زانو می شود؟

برای آگاهی از درد زانو بر اثر سیاتیک و همچنین موارد متداول درد کمر و سایر مواردی که درد سیاتیک در زانو را تقلید می کند، ادامه مطلب را بخوانید.

 

درد زانو ممکن است یکی از علائم سیاتیک باشد

علائم رایج زانو که ممکن است هنگام ابتلا به سیاتیک احساس کنید:

  • احساس گرما، درد شدید، یا درد خفیف در جلو، پهلو و یا پشت زانو
  • عدم تحمل وزن روی زانو
  • کمانش زانو
  • ضعف هنگام کشیدن زانو (تلاش برای صاف کردن پا)

هنگامی که درد زانو بخشی از علائم سیاتیک است، ممکن است درد در باسن، ران، ساق پا و یا پا نیز داشته باشید. درد تقریباً همیشه هر بار روی یک پا تأثیر می گذارد، بنابراین درد زانو در سیاتیک به طور معمول بر روی هر دو زانو با هم تأثیر نمی گذارد.

سیاتیک معمولاً ناشی از یک بیماری است که کمر را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری زمینه ای ممکن است بر روی دیسک های نخاعی، ریشه های عصبی، مفاصل یا بافت های نرم مانند عضلات تأثیر بگذارد.

 

رادیکولوپاتی L4

اگر به سیاتیک مبتلا هستید، علت احتمالی علائم زانو ممکن است فشرده سازی ریشه عصب نخاعی L4 (رادیکولوپاتی L4) باشد. علت اصلی فشرده سازی ریشه عصبی، فتق دیسک یا تنگی نخاع در کمر است.

هنگامی که ریشه عصب L4 تحت تأثیر قرار می گیرد، ممکن است درد در ران و ساق پا نیز احساس شود.

 

سفتی همسترینگ

یکی دیگر از دلایل احتمالی درد زانو به دلیل درد سیاتیک، گرفتگی عضلات همسترینگ، گروه عضلانی است که در پشت ران قرار دارد، است. هنگامی که همسترینگ شما سفا باشد، ثبات در کمر کاهش می یابد، انحنای طبیعی ستون فقرات تغییر می کند و فشار در مفاصل ستون فقرات ایجاد می شود.

این تغییرات ممکن است باعث درد و سفتی کمر، همراه با درد ناشی از کمر به داخل زانو و پا شود

اگر درد زانوی شما به دلیل درد سیاتیک ایجاد شده باشد، پزشک معمولاً بر معالجه علت اصلی آن تمرکز می کند. علائم سیاتیک معمولاً با مراقبت از خود و مدیریت آن درمان می شوند. درمان های پزشکی معمولاً شامل داروهای تسکین دهنده درد، فیزیوتراپی و برنامه های ورزشی و یا تزریق استروئید اپیدورال است.

 

درد زانو که ممکن است سیاتیک را تقلید کند

ممکن است درد زانوی شما به دلیل آسیب عصبی یا مفصلی غیر از دلایل معمول سیاتیک ایجاد شده باشد، اما احساس درد عصب سیاتیک داشته باشید. در زیر دو مثال متداول مورد بحث قرار گرفته است.

 

رادیکولوپاتی L3

فتق دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی که باعث فشرده سازی ریشه عصب L3 در ناحیه میانی کمر می شود، باعث درد و ضعف زانو می شود. همچنین ممکن است در جلوی ران، کنار ران و ناحیه کشاله ران خود احساس درد کنید.

 

سندرم پاتلوفمورال

احساس سوزش شدید در لبه های پشت زانو ممکن است به دلیل سندرم پاتلوفمورال (زانوی دوندگان) باشد، وضعیتی که مچ پا (کشکک) به طور غیر عادی روی انتهای استخوان ران (استخوان ران) سایش پیدا می کند.

در حالی که این وضعیت به طور معمول در مناطق دیگر مانند ران یا ساق پا درد ایجاد نمی کند، احساس گرما و سوزش در زانو همراه با ضعف ناشی از آن ممکن است با درد سیاتیک اشتباه گرفته شود.

 

اگر درد زانو با مراقبت فروکش نکند، بر فعالیت های روزمره زندگی تأثیر می گذارد یا با گذشت زمان بدتر می شود، برای انجام آزمایش تشخیصی با پزشک مشورت کنید. چندین مشکل کمر که باعث درد سیاتیک می شوند نیز ممکن است منجر به درد زانو شوند، بنابراین مطمئن شوید که تمام علائم خود را به پزشک توضیح می دهید، این امر به شما کمک می کند تا منشا اصلی درد را مشخص کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس