شش علامت تنگی کانال نخاعیبیماری های نخاعی

شش علامت تنگی کانال نخاعی

در اینجا 6 علامت و نشانه معمول وجود دارد که باید در صورت داشتن درد ناشی از تنگی کانال نخاعی مراقب آنها باشید. بسته به نوع و محل تنگی، ممکن است یک یا چند علامت وجود داشته باشد که عبارتند از:

 

 لنگی عصبی یا نوروژنیک

وقتی عصب های کمر فشرده می شوند، ممکن است لنگی نوروژنیک را در پاها احساس کنید. لنگی عصبی معمولاً دارای مشخصات زیر است:

 • درد و یا بی حسی مداوم در پاها هنگام ایستادن
 • افزایش درد و یا بی حسی پاها هنگام راه رفتن در فواصل متغیر و یا خم شدن ستون فقرات به عقب
 • مشکل در انجام تمرینات یا فعالیت های ایستاده
 • بهبود یا کاهش درد و یا بی حسی بعد از استراحت

درد لنگی عصبی معمولاً هنگامی که ستون فقرات را به سمت جلو خم می کنید، تسکین می یابد.

پزشک احتمالاً باید این درد را از لنگی متناوب که می تواند علائم مشابه لنگی عصبی داشته باشد، تشخیص دهد.

 

 درد سیاتیک

فشرده شدن ریشه های عصبی در قسمت پایین کمر ممکن است منجر به رادیکولوپاتی کمر یا سیاتیک شود (بستگی به ریشه های عصبی آسیب دیده دارد). سیاتیک به عنوان درد عصبی و ضعف به طور معمول هر بار در یک پا احساس می شود.

بسته به ریشه (های) عصبی آسیب دیده، ممکن است درد در ناحیه کمر، باسن، ران، ساق پا و یا پا ایجاد شود. احساس سوزش، سوزن سوزن شدن، ضعف و یا بی حسی نیز ممکن است در نواحی تحت تأثیر درد ایجاد شود.

 

افتادگی پا

فشرده سازی ریشه های عصبی L4 و L5 در قسمت پایین ستون فقرات ممکن است باعث ضعف حرکتی در پا شود، در نتیجه باعث افتادگی پا می شود. این حالت به طور معمول باعث احساس ضعف در هنگام تلاش برای بالا بردن پا و یا انگشتان پا می شود. در نتیجه، فرد ممکن است هنگام تلاش برای راه رفتن به طور غیر ارادی پای خود را روی زمین بکشد.

فشرده سازی ریشه عصب S1 ممکن است باعث ضعف هنگام راه رفتن روی نوک انگشتان شود.

 

مشکلات راه رفتن

تنگی کانال نخاعی بسته به محل قرارگیری آن در ستون فقرات می تواند از روش های مختلف راه رفتن را تحت تأثیر قرار دهد، به عنوان مثال:

 • تنگی کانال نخاعی کمری ممکن است به دلیل افتادگی پا باعث مشکلات راه رفتن شود. این وضعیت همچنین ممکن است باعث ضعف در عضلات ران و پا مانند عضلات چهار سر ران و ساق پا شود.
 • تنگی کانال نخاع گردنی با فشرده سازی نخاع ممکن است در حفظ تعادل هنگام راه رفتن، به ویژه در تاریکی، مشکل ایجاد کند.

تغییرات در راه رفتن ممکن است خیلی ظریف باشد که در ابتدا متوجه آن نشوید. با گذشت زمان، این شرایط ممکن است با افت تدریجی افزایش یابد.

 

درد بازو

تنگی نخاع گردنی ممکن است باعث سوزش خفیف تا متوسط یا شوک مانند در گردن، شانه و یا بازوها شود. احساس غیرعادی مانند سوزن سوزن شدن و یا بی حسی ممکن است در هر دو دست احساس شود. بازوها و دست ها ممکن است احساس ضعف کنند.

 

از دست دادن مهارت های حرکتی

تنگی ستون فقرات در ستون فقرات گردنی ممکن است در انجام کارهایی که شامل مهارت های حرکتی دست مانند بسته دکمه پیراهن است، مشکل ایجاد کند. در مراحل پیشرفته، ممکن است نوشتن دچار مشکل شود، در نهایت نگه داشتن قلم غیرممکن می شود.

اگر این علائم آشنا به نظر می رسد، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است تنگی کانال نخاعی در صورت عدم درمان بدتر شود.

 

علائم و نشانه های هشدار دهنده تنگی کانال نخاعی

در موارد نادر، تنگی شدید کانال نخاعی ممکن است علائم هشدار دهنده، مانند بی اختیاری روده و یا مثانه، بی حسی در ران و ناحیه تناسلی و یا ضعف شدید در هر دو پا ایجاد کند.

این علائم نشان دهنده یک بیماری جدی مانند سندرم دم اسب است که برای جلوگیری از از دست دادن عملکرد دائمی پاها باید فوراً درمان شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر علیرضا شیخی
  شماره تماس