تزریق به منظور کاهش درد کمربیماری های نخاعی

تزریق به منظور کاهش درد کمر

به خاطر داشته باشید که در حالی که این تزریق ها در بعضی افراد نتایج مثبتی در پی دارد، همه به صورت یکسان از قدرت تسکین آن بهره نمی برند.

 

این نوع تزریق در درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد ؟

تزریق به کمر ممکن است به دو مشکل اصلی کمردرد کمک کند:

التهاب یا آسیب عصبی ، معمولاً در گردن یا کمر. پزشکان این کار را "رادیکولوپاتی" می نامند. مشکل از جایی نشات می گیرد که اعصاب از ستون فقرات خارج می شود. با رادیکولوپاتی ، درد شدید از ناحیه تحتانی به پایین به یک یا هر دو پا یا از گردن به بازو می رسد. فتق دیسک می تواند باعث رادیکولوپاتی شود.

تنگی کانال نخاعی ، به این معنی که ستون فقرات تنگ شده است. این مشکل زمانی ممکن است اتفاق بیفتد که یک فتق دیسک در حال فشار به ستون فقرات باشد. یا به دلیل اینکه یک استخوان در حال فشار آوردن در آن فضا است. در برخی موارد نادر نیز ممکن است تومور به ستون فقرات فشار وارد کند. تنگی کانال نخاعی به اعصاب داخل فشار می آورد. این مشکل معمولاً باعث ایجاد درد در باسن یا پا می شود. ممکن است درد کمر هم ایجاد کند. در صورت انجام فعالیت ، درد ناشی از تنگی کانال نخاعی ممکن است بدتر شود و وقتی به جلو تکیه می کنید ، تسکین یابد.

پزشکان همچنین برای رفع سایر بیماری های مربوط به کمردرد نیز از تزریق استفاده می کنند. بعضی اوقات ، آنها همچنین از این روش در پیدا کردن علت اصلی درد استفاده می کنند.

 

این تزریق را می توان در ناحیه اطراف اعصاب ملتهب یا آسیب دیده انجام داد. انواع مختلف تزریق وجود دارد ، از جمله:

  • اپیدورال
  • انسداد عصبی
  • دیسکوگرافی

 

تزریق انسداد عصبی

در این نوع تزریق ، پزشک داروی بی حسی یا بی حس کننده ناحیه اطراف عصب را تزریق می کند. لیدوکائین داروی بیهوشی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از تزریق مسدود کننده عصبی، به سرعت درد تسکین خواهد یافت. بعد از چند ساعت از بین می رود.

 

دیسکوگرافی

بعضی از پزشکان از روش تزریق بلوک عصبی استفاده می کنند تا سعی کنند آنچه را که باعث کمردرد می شود تشخیص دهند. اگر پزشک شما این کار را انجام دهد ، از شما سؤال می شود که کدام تزریق باعث از بین رفتن کمر درد می شود. سپس عصب ممکن است برای تزریق اپیدورال با داروهای استروئید و بیهوشی انتخاب شود. یا ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که یک روش درمانی دیگر را امتحان کند.

 

تزریق اپیدورال

اپیدورال به معنای "اطراف نخاع" است. این تزریق ها شامل یک داروی استروئیدی است که به آن کورتیکواستروئید نیز گفته می شود و معمولاً از یک داروی بیهوشی نیز استفاده می شود. چگونگی اثربخشی آنها هنوز مشخص نیست. به نظر می رسد اثرات آنها فقط مدت کوتاهی باقی می ماند و کاهش درد متوسطی را ارائه می دهد. بنابراین ممکن است این روش چیزی نباشد که برای دردهای طولانی مدت کمر به آن نیاز داشته باشید. اگر درد کمر شما ناگهان شروع شده باشد ، سایر روش های درمانی وجود دارد که پزشک احتمالاً اول از همه در نظر خواهد گرفت.

 

اثرات جانبی

درد خفیف یا درد در محل بعد از تزریق برای کاهش درد کمر شایع است. سردرد ، حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در برخی موارد نادر، تزریق می تواند باعث خونریزی یا عفونت شود. باید در مورد خطرات و مزایای احتمالی این روش و انواع دیگر با پزشک خود صحبت کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس