سرطان کاسه چشم و راههای درمان عمل مغز - brain surgery

سرطان کاسه چشم و راههای درمان

کاسه چشم

چشم انسان در یک ساختمان استخوانی به نام اوربیت یا کاسه چشم قرار گرفته است و توسط عضلات همبند و چربی پوشیده شده است.نقش اصلی اوربیت درواقعه محافظت و نگهداری ازچشم می باشد.
اوربیت همانند یک هرم چهارضلعی است که دیواره های داخلی اوربیت در سمت راست وچپ موازی هم هستند و توسط استخوان بینی از یکدیگر جدا می شوند.
عصب اپتیک ساقه چشم را تشکیل می دهد.وعصب بینایی و شریان ها از طریق سوراخ بینی واقع در راس کاسه چشم وارد کره چشم می شود.

تومور اوربیت چشم

توموراوربیت به تومورهایی گفته می شود که در ناحیه حدقه چشم (همان کاسه ی استخوانی چشم در جلوی قاعده جمجمه و نگهدارنده چشم ها ) واقع شده باشند.سرطان کاسه چشم یکی از بزرگترین مشکلات چشمی است که منجربه کورشدن فرد می شود.
تومورهایی که چشم را درگیرمی کنند دو دسته اند یا کره چشم را درگیر می کند یا درکاسه چشم ایجاد می گردند. و به دو دسته تومورهای خوش خیم و بدخیم نیز تقسیم می شوند.

تومور اوربیت چشم

تومورهای بدخیم چشم

از شایع ترین تومورهای بدخیم میتوان به ملانوم و رتینوبلاستوم اشاره کرد.توموریووه آ یکی از شایع ترین تومورهای بدخیم از نوع ملانوم داخل چشم می باشد. که این تومور بیشتر دربزرگسالان و افراد سفید پوست اتفاق می افتد.

علت ایجاد تومورکاسه چشم

عواملی مختلفی همچون اشعه خورشید وسیگار در بروزاین سرطان دخالت دارد.

علایم تومورکاسه چشم

متاسفانه این تومور در مراحل اولیه هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد وپس ازگسترش تومورممکن است،علایمی از قبیل موارد زیرمشاهده می شود:

بیرون زدگی چشم
صاف وتخت شدن کره چشم
بی حس ومورمور شدن اطراف چشم
درد ناحیه اطراف چشم
کم شدن بینایی و کاهش دید
افتادگی پلک و متورم شدن چشم

علائم تومور کاسه چشم

تشخیص تومورکاسه چشم

در معاینه توسط پزشک، تومور به صورت یک برجستگی گنبدی شکل با رنگ قهوه ای دیده می شود. در 95 درصد از موارد، تومور با بررسی های چشم پزشکی قابل تشخیص است، اما معمولا جهت اطمینان حاصل کردن از وجود حتمی تومور، آزمایش های تکمیلی مثل سونوگرافی برای نمایان شدن یک تومورجامد وهمچنین برای تشخیص حجم گسترش تومور در درون چشم یا کاسه چشم استفاده می کنند. در ضمن، انجام سی تی اسکن وام آر آی جهت تشخیص خود توموروگسترش آن مفید خواهد بود.

درمان تومورهای کاسه چشم

در گذشته برای درمان این گونه تومورها پس از تشخیص تومور، سریعا چشم را تخلیه می کردند.اما امروزه درمان های بهتری ارائه شده است.درمان تومورهای بدخیم اولیه در اوربیت شامل سه روش اصلی درمانی است: جراحی، اشعه درمانی و شیمی درمانی ترکیبی لیزردرمانی ،حرارت درمانی و عمل جراحی و.. پیشنهاد می شود.

جراحی تومورکاسه چشم

جراحی تومور اربیت،جزء یکی از پیچیده ترین جراحی به حساب می آید ای جراحی به دلیل حساسیت بالای چشم ومکان قرارگیری این تومورها نیازبه یک تیم جراحی متبحرومتخصص دارد.تا بدون آسیب به چشم بتوانند تومور را خارج کنند .
هدف از انجام این جراحی پیشگیری از بدخیمی شدن تومور،حفظ بینایی وسلامت چشم ها،خارج کردن تومور جهت بازگردان سلامتی فرد می باشد.

مقالات خواندنی:

جراحی بیرون زدگی دیسک کمر

تومور کاسه چشم

پرتودرمانی

پرتودرمانی روشی که معمولا برای درمان انواع سرطان ها بکار میرود.همچنین ازاین روش برای نابودی و از بین بردن تومور اربیت و جلوگیری از شیوع تومور به دیگر نقاط بدن نیز استفاده می شود.

شیمی درمانی

بسته به نوع تومورونوع شیمی درمانی نیز تغییر خواهد کردومعممولا شیمی درمانی به سه طریق زیر انجام می گیرد.

   -شیمی درمانی سیستمیک که توسط تزریق داروی شیمی درمانی از طریق رگها انجام می گیرد.

   -تزریق داروی شیمی درمانی از طریق غشای پوشاننده عصب وعضله به پشت کره چشم .

  -تزریق داروی شیمی درمانی از طریق آنژیوگرافی بداخل شریان افتالمیک سومین راه برای درمان تومورکاسه  چشم می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس