درمان اختلال دو قطبی بوسیله تحریک مغزبیماری های مغزیمغز

درمان اختلال دو قطبی بوسیله تحریک مغز

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی نوعی بیماری خلقی و بیماری روانی است که در آن حالت فرد بیمار میان شیدایی و افسردگی در نوسان است.که افراد مبتلا به این بیماری در طی این دوره ها دچار تغییرات شدید خلقی می شوند. شیوع این عارضه اغلب دراواخر دوران نوجوانی ویا اوایل دوران جوانی می باشد که تغییرات غیرمنتظره و ناگهانی در رفتار آنها ملاحظه می شود.اختلال دو قطبی تمام نواحی زندگی را همچون حس و حال ، سطح انرژِی ، توجه و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال دو قطبی

انواع اختلالات دو قطبی

دوقطبی نوع یک

این افراد در بیشتر مواقع دوره شیدایی را تجربه می کنند و دوره افسردگی در این افراد بسیار کوتاهتر می باشد.

دو قطبی نوع دو

در این نوع دو قطبی فرد بیش از یک دوره افسردگی شدید را تجربه می کند.و دوره شیدایی در این نوع اختلال بسیار کمتر است و فرد بیشتر دوره افسردگی را تجربه می کند.

سیکلوتایمی

در سیکلوتامی یا اختلال خلق ادواری،خلق خوی فرد بین دو حالت افسردگی (موود پایین)خفیف و هیپومانیا (موود بالا) در حال نوسان است.این اختلال شکل خفیف تر شده اختلال دو قطبی است.

علائم اختلال دو قطبی - دوره افسردگی

احساس افسردگی شدید
احساس ناامیدی
انزوا طلبی
عدم تمایل برای برقرای ووارتباط با دیگران
ضعف و بیحالی
افزایش زمان خواب
تحریک پذیری و خشم

علائم دو قطبی

علائم دو قطبی - دوره شیدایی

هیجان ، شور و شوق و شادابی
افزایش انرژی
بی قراری
فعالیت بیش از حد
احساس خود بزرگ بینی
اختلال در خواب و کم خوابی
افزایش تمایلات جنسی

علل اختلالات دو قطبی

تحقیقات نشان دهنده آن است که اختلالاقات دو قطبی منشا ارثی دارد و افرادی که در خانواده خود فردی به مبتلا به این عارضه دارند در معرض ابتلا به انواع این اختلالات قرار دارند.علاوه بر این برخی عوامل از قبیل، اختلال در قسمتی از مغز که کنترل حالات روحی را برعهده دارد نیز از عامل مهم این اختلالات می باشد.

درمان اختلال دو قطبی

در صورتی که بیمار هر چه سریعتر به درمان این اختلال اقدام کند به همان میزان از شانس بیشتری برای بهبود برخوردار خواهید بود و میتواند جلوی رشد این اختلال را بگیرید.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز

درمان های دارویی: تجویز داروهای ضد تشنج، داروهای ضد صرع و ضد جنون
روان درمانی :روان درمانی میتواند برای فرد مبتلا به اختلال دو قطبی بسیار موثر باشد روش ها و تمریناتی را به فرد ارائه می دهد تا بوسیله آنها بتواند علائم اختلال را از بین برده و با آن به درستی مقابله کند.
تحریک مغز : تحریک الکترومغناطیسی مغز با کمک دستگاه RTMS، به طور مستقیم در مناطق آسیب دیده مغز به کار می رود و به عنوان یک درمان غیر تهاجمی شناخته می شود.

درمان دو قطبی

RTMSچیست ؟

Rtms نوعی روش غیرتهاجمی جهت تحریک مغز اطلاق می شود که واژه Rtms خود به معنای تحریک مغناطیسی فرا جمجمه می باشد که به کمک سیم های عایق و براساس القای الکترومغناطیسی صورت می گیرد.این سیم ها روی اسکالپ یا پوست سر ودر نقطه ای منطبق بر ناحیه ای از مغز در ایجاد علائم روانی و خلق و خو تاثیر گذار است قرار می گیرد. کویل، پالس های مغناطیسی کوتاه مدتی ایجاد می کند و هر پالس مغناطیسی بدون درد و به سهولت ، از پوست سر و استخوان و پرده های مغز می گذارد و به نورون های حرکتی می رسد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس