مقایسه دو روش جراحی باز و بسته ستون فقرات عمل ستون فقرات - spinal surgery

مقایسه دو روش جراحی باز و بسته ستون فقرات

ستون فقرات 

ستون فقرات یک ساختار انباشته از 33 استخوان یا مهره است که از نخاع دربرابر آسیب یا تروما محافظت می کند . استخوان های ستون فقرات به فرد اجازه می دهد که به طور مرتب، خم و پیچ و تاب بماند. هنگام انجام فعالیت های متنوع زندگی اجزای ستون فقرات تحت نیروها و فشارهای مختلف قرار می گیرند و در صورتی که تحمل کافی نداشته باشند ممکن است دچار آسیب و بیماری شوند.

ستون فقرات

درمان اختلالات ستون فقرات

جهت درمان این اختلالات روش های درمانی زیادی ارائه شده است که عبارتنداز:
-دارودرمانی 
-استفاده از بریس یا کمربند
-فیزیوتراپی 
-جراحی بازستون فقرات
-جراحی بسته یا کم تهاجمی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات 

هدف از جراحی کاهش علائم بیمار ویا کاهش فشار روی اعصاب نخاعی به کمک تثبیت مهره ها و مفاصل نخاعی ستون فقرات می باشد.عمل جراحی زمانی توصیه می شود که فرد یک دوره درمان های غیرجراحی مانند دارو و فیزیوتراپی را انجام داده باشد،اما درد ناشی از مشکلات ستون فقراتش از بین نرفته است،در این صورت گزینه جراحی توصیه می شودکه آخرین وکاربردی ترین راه برای درمان اغلب اختلالات ستون فقرات می باشد.برای درمان این اختلال انجام عمل جراحی به دوصورت جراحی بازو بسته ستون فقرات انجام میگیرد.

جراحی باز یا پرتهاجمی ستون فقرات 

دراین جراحی با استفاده از تکنیک های بسیار تهاجمی درجراحی انجام می گیرد.که دراین روش با ایجاد برش های بزرگی درمحل جراحی آسیب زیادی به بافت ستون فقرات خواهند زد.این جراحی ها از عوارض زیادی همچون بروز خونریزی و ازدست دادن خون زیاد ،عفونت جای زخم درپی دارد.

جراحی بسته ستون فقرات

جراحی بسته یا کم تهاجمی ستون فقرات 

خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان فراهم شده است که بتوان بسیاری از عارضه های ستون فقرات به کمک جراحی کم تهاجمی درمان کرد.دراین روش هیچگونه برشی بزرگی دربافت انجام نمی شود به همین جهت این جراحی از عوارض کمتری برخوردار است و اکثربیماران پس از جراحی درد کمتری را تحمل می کنند و دوره نقاهت کوتاهتری راسپری می کنند.

نحوه انجام جراحی کم تهاجمی ستون فقرات 

این جراحی به کمک برش کوچکی و بدون نیازبه برش وسیع انجام می گیرد.جراح با استفاده از لوله هایی عضلات را کنار نگه داشته و برش کوچکی در عضلات ایجادمیکند. گاهی اوقات جراح یک آندوسکوپ یا میکروسکوپ نیز از طریق لوله پایین می‌فرستد تا عمل جراحی را از طریق استراتژی دسترسی حداقلی انجام دهد. پس از پایان کار، لوله برداشته می‌شود، تا بافت‌های باز شده سر جای خود برگردند.بسته به شرایط بیمار ممکن است وسایلی همچون میله و پیچ ومهره جهت تثبیت و بی تحرک کردن ستون فقرات ،یا جوش دادن مهره های ستون فقرات درداخل بدن قرارداده شوند.

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

مزایای جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

-برش کمتر بافت 
-زخم جراحی کمتر 
-آسیب کمتر به عضلات اطراف
-خونریزی کمترو بهبود سریعتر
-مدت اقدامات بستری در بیمارستان
-بازگشت سریعتربه فعالیت های روزانه

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

کاربرد جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

از این روش میتوان در درمان بسیاری از بیمارها ازقبیل :
-دیسک دیژنراتیو
-پارگی دیسک 
-تنگی کانال نخاعی
-اسکولیز،ناهنجاری ستون فقرات 
-عفونت های نخاعی
-شکستگی مهره های ستون فقرات 
-تومورهای ستون فقرات


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر علیرضا شیخی
    شماره تماس