جراحی ستون فقرات و معرفی انواع آن

جراحی ستون فقرات و معرفی انواع آن

ستون فقرات و وظایف آن 

ستون فقرات شامل 26 مهره می باشد که این مهره ها طوری به هم متصل شده اند که یک ستون استخوانی را درست کرده اند. ستون فقرات تکیه گاه محکم بدن و وزن تمان بدن از جمله سر،تنه و دسته ها را تحمل می کند.علاوه براین،ستون فقرات درون خود نخاع،که نقش انتقال پیام ها از مغز را به دیگر نقاط بدن را برعهده دارد،جای داده است.با تمام این تفاسیر و نقش های کلیدی که برای ستون فقرات اشاره شد،بیشترما توجه چندانی به این عضو مهم بدن نداریم وافراد زیادی را در بین خود میبینیم که به انواع دردهای کمری مبتلا هستند.باوجود همه گیر بودن این دردها اما خوشبختانه برای درمان انواع اختلالات ستون فقرات راههای درمانی زیادی وجود دارد.که انجام عمل جراحی معمولا آخرین راه و البته قطعی ترین راه برای درمان انواع اختلالات می باشد.

ستون فقرات

انواع اختلالات ستون فقرات

دیسک کمر

دیسک گردن

تنگی کانال نخاعی

آرتروز گردنی یا اسپوندیلوز گردنی

درد سیاتیک

تومورهای ستون فقرات

بدشکلی ستون فقرات در نوجوانان یا اسکولیوز

گوژپشتی یا قوزکمر

آسیب های نخاعی

شکستگی گردن وکمر

لغزندگی مهره ها

سندروم دم اسبی

سیرنگومیلی

جراحی ستون فقرات

انواع جراحی های ستون فقرات

جهت درمان بیماری های دیسک کمر و یا دیگر اختلالات ستون فقرات روش های جراحی مختلفی وجود دارد که از مهم ترین این روش ها عبارتنداز:
-جراحی لامینکتومی
-جراحی میکروسکوپی
-جراحی اندوسکوپی
-جراحی باز ستون فقرات
-جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

جراحی لامینکتومی ستون فقرات 

لامینکتومی نوعی جراحی ستون فقرات می باشد که درآن لامین مهره ها جهت کاهش فشار برروی ریشه های عصبی که از ستون مهره ها خارج میشود.از این جراحی در درمان تنگی کانال نخاعی و درمان دیسک های حجیم که خطر آسیب عصبی را به همراه داشته باشد و انواع تومورهای نخاعی که به داخل کانال نخاعی نفوذ کرده است ،بکار می رود.

جراحی میکروسکوپی ستون فقرات

در روش میکروسکوپی برش کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ بدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج مي‌شود. مزيت اين روش علاوه بر كوچكتر بودن برش جراحي و عدم آسيب به عناصر استخواني اين است كه با بزرگنمايي حاصل از ميكروسكوپ احتمال آسيب به ريشه عصبي بسيار پايين است.

جراحی آندوسکوپی ستون فقرات

در روش آندوسكوپي هم برش بسيار كوچكي به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته ديسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن ليگامان خارج مي‌كند. بدليل محدوديت در ديد جراح امكان تخليه ديسك‌هاي شديد با اين روش وجود ندارد.

جراحی آندوسکوپی ستون فقرات

جراحی باز ستون فقرات

جراحی باز روش قدیمی برای جراحی ستون فقرات است، یعنی این که جراح با ایجاد برشی طولانی موضع را باز می‌کند تا بتواند آناتومی بدن را ببیند و به آن دسترسی داشته باشد.

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

بیماری دیسک دژنراتیو، فتق دیسک، اسکولیوز و تنگی کانال نخاعی از جمله عارضه‌هایی است که به روش جراحی غیرتهاجمی درمان می‌شود.این جراحی خود شامل انواع مختلفی است که عبارتنداز:

-دیسککتومی غیرتهاجمی کمر
-فیوژن غیرتهاجمی کمری
-تزریق اپیدروال
-تزریق فاست
-تزریق دیسکوژل
-جراحی بسته با لیزر
-تزریق سیمان بوسیله ورتبروپلاستی


تماس با ما

  • شماره تماس های ما02833229886 09379033165
  • آدرس مطب آدرس: قزوین چهاراه بوعلی ، بن بست ساحل ، ساختمان پزشکان عرفان
دکترعلیرضا شیخی
شماره تماس