جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن ستون فقرات

فیوژن یا خشک کردن ستون مهره ها نوعی عمل جراحی است که در آن دومهره توسط پیچ و مهره های ویژه به یکدیگرمتصل می شوند.وحرکت بین آن دو مهره ثابت می شود.این امر سبب کاهش درد ناشی از حرکت تصادفی ویا ثبات بین دو مهره می گردد.

کاربرد عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن نخاع کمری در واقع به عملیات قرار دادن پیچ ها ومهره ها برای نگهداشتن ستون فقرات می گویند.به کمک این عمل جراحی می توان بی ثباتی و ناپایداری ستون فقرات را از بین برد.از این عمل جراحی در مواردی نظیر اسکولیوز،دیسک بین مهره ای،شکستگی ،عفونت و تومورنیز می توان استفاده کرد.

نحوه انجام جراحی فیوژن ستون فقرات

این عمل معمولا با برداشتن کامل یا بخشی از لامینا انجام میشود وسپس مواد دیسک از ستون فقرات خارج شده و با پیوند استخوان و تکیه گاهی ساختاری از طریق یک کیج از جنس استخوان، تیتانیوم، فیبر کربن یا پلیمر، جایگزین می شود. این عامل باعث ایجاد ثبات بیشتر شده و به ترمیم استخوان کمک می کند.

فیوزن ستون فقرات

انواع جراحی فیوژن ستون فقرات

فیوژن بین مهره ای جانبی

از این عمل جراحی برای دسترسی به ستون فقرات قدامی و فضای دیسک استفاده می شود،به این صورت که جراح با ایجاد برش در پهلوی بیمار اقدام به قرار دادن ابزاردردرون ستون فقرات خواهد کرد.

فیوژن بین مهره ای خلفی کمر

این روش دربیمارانی انجام می شود که مبتلا به درد ریشه ای و مکانیکی مقاوم به درمان در ناحیه ی کمر در ارتباط با اسپوندیلولیستزی، بیماری دژنراتیو دیسک و فتق دیسک مکرر هستند. این روش از پشت (خلف)، در حالی که بیمار بر روی شکم خود قرار دارد، انجام می شود.

فیوژن بین مهره ای کمر یاTLIF

این روش که به مینی اوپن نیز معروف است، در بیماران مبتلا به درد ریشه ای و مکانیکی مقاوم به درمان در ناحیه ی کمر، بیماری دژنراتیو دیسک و فتق مکرر دیسک بیماران مبتلا به کمر درد ناشی از بی ثباتی انجام می شود.

فیوژن خلفی قفسه سینه

فیوژن قفسه سینه نوعی عمل جراحی سنتی که ممکن است عوارضی را نیزبه همراه داشته باشد،از این روش به عنوان درمان جراحی برای اختلالاتی از قبیل تروما، تغییر شکل مهره، توموروعفونت بکارمی رود.

فیوزن ستون فقرات

عوارض عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

این عمل جزو عمل های باز محسوب می شود و جزوجراحی های پیچیده محسوب می شود به همین جهت نیاز به دقت بالای و مهارت بالای جراح مغز و اعصاب خواهد شد.اگر جراح ستون فقرات از تخصص بالایی برخوردار نباشد در این صورت ممکن است عوارضی از قبیل :

نشت مایع مغزی ونخاعی

این موضوع زمانی اتفاق می افتد که جراح به صورت تصادفی به نخاع آسیب وارد کند.دراین صورت ممکن است بیمار پس ازعمل عوارضی از قبیل سرگیجه ،حالت تهوع وسردرد مشاهده کند.

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

عفونت پس از جراحی

عفونت ممکن است در حین برش پیوند استخوان و دیگر مراحل خاص اتفاق بیافتد که دراثر حمله گروهی از باکتری ها در محل جراحی حاصل می شود.

فیوزن ستون فقرات

مراقبت های پس ازعمل جراحی فیوژن ستون فقرات

-از خم و راست شدن مداوم پس از عمل بپرهیزید.
-محل زخم و پانسمان را تمیز نگه دارید.
-تا چندین ماه ،جسم سنگین تا 2-3گیلوگرم بلند نکنید.
-تا دو هفته پس از عمل از رانندگی کردن بپرهیزد.
-از استراحت مطلق وخوابیدن در رختخواب بپرهیزید.
-پیاده روی آرام کمک زیادی به بهبودی شما خواهد کرد.


تماس با ما

  • شماره تماس های ما02833229886 09379033165
  • آدرس مطب آدرس: قزوین چهاراه بوعلی ، بن بست ساحل ، ساختمان پزشکان عرفان
دکترعلیرضا شیخی
شماره تماس